עוגבים בארץ

אומנם רוב העוגבים בארץ ממוקמות בכנסיות, אבל לא כולם. רוב העוגבים בארץ נבנו על-ידי בוני עוגבים אירופאיים, אבל חלקם נבנו על-ידי גדעון שמיר, והם בטיפולנו.

הכל אודות העוגבים בארץ, באתר הזה:

https://organ.org.il/

אבל מעבר לעוגבים הנייחים הקיימים אפשר גם להשכיר מאיתנו את אחד משני העוגבים הניצבים אצלנו בסדנה. הנה סרטון משנת 2003, כאשר אחד משני העוגבים שלנו הוצב בבית התפוצות:

בארץ יש כ-50 עד 60 עוגבים, עד כמה שידוע לי. האם אפשר לדבר על "עוגב ישראלי?" כלומר: האם אפשר לראות על עוגב שהוא ישראלי? ודאי שלא. יש לכך כמה שיבות. כשעוד עסקתי בתיאטרון, נשאלה רבות השאלה: האם יש תיאטרון ישראלי? וגם כאן התשובה היתה שלילית, אבל במקרה הזה הסיבה היא פשוטה: גם אין "תיאטרון צרפתי" או "תיאטרון אנגלי". לעומת זאת בהחלט אפשר לדבר על עוגב גרמני, או עוגב אנגלי, או עוגב צרפתי, או עוגב איטלקי, או עוגב ספרדי.

אז למה אין עוגב ישראלי? רוב העוגבים בארץ נבנו ע"י גרמנים, צרפתים, איטלקים או אנגלים. זה משקף את האופי הקולוניאלי של הארץ הזאת. הקולוניה הישראלית בארץ היא רק פרק אחרון (עד כה) של כיבוש\השפעה זרה שהארץ חווה מזה אלפי שנים. ישנו בונה עוגבים אחד ויחיד בארץ, שהוא ישראלי: גדעון שמיר. העוגב שלו באולם הכט בחיפה, לדוגמא, הוא הכלאה בין עוגב איטלקי לעוגב אנגלי. בארצות שבהן אפשר לדבר על אופי מסויים של עוגב, ישנה מסורת של מאות שנים של בוני עוגבים, ובמשך הזמן הזה בנו מאות בוני עוגבים בכל אחת מהארצות האלה עוגבים. בשביל שייתפתח כאן בארץ משהו שנוכל לכנות אותו "העוגב הישראלי", צריך הרבה בוני עוגבים והרבה זמן.

בינתיים אפשר אולי לדבר על "עוגב יהודי", כיוון שיש מאות עוגבים שעמדו ועומדים בבתי כנסת. דרך אגב, כמעט כל העוגבים האלה נבנו על-ידי בוני עוגבים לא-יהודיים.  

חזרה לעמוד הבית