מרכז המבקרים

סדנת העוגבים שלנו פועלת גם כמרכז מבקרים. המקום ממוזג, וביקרו בו מאז תחילת 2022 כ-820 ישראלים ומעט תיירים מחו"ל. אנחנו מקיימים אירועים שונים:

"קפה ועוגב": מארחים קבוצה של אנשים, בין 20-60 אנשים, ונותנים להם הרצאה קצרה על העוגב, על תולדותיו ועל אופן פעלו והדגמה ("מיני-קונצרט"). במהלך האירוע אני מסביר איך בנויים החלילים, מה זה מנזורה, רגיסטרים, שסתומים, קפיצים, כיוון, דיספוזיציה ועוד (הכל מונחים שאפשר למצוא הסבר עליהם בעמוד "מתוך בית המלאכה" כאן באתר), כמו כן אני מסביר דברים שלא קשורים לבנייה של עוגבים, אלא לנגינה עליהם, כמו רגיסטרציה ועוד.

הנה סרטון קצר מתוך המפגש הראשון על קפה ועוגב ב-22.1.22:

"סרטים ועוגבים": אותו דבר, אבל ההרצאה היא על מופעי העוגב בקולנוע במאה השנים האחרונות.

"העוגב היהודי": אותו דבר, אבל ההרצאה היא על מסורת בת 200 שנה של עוגבים בבתי כנסת.

בשבת חול המועד של סוכות, ה-15.10.2022 עשינו אירוע כזה תחת הכותרת העוגב היהודי, ובו שר הזמר והחזן עידו בן-גל. הנה שלושה סרטונים קצרים שצילמה נוני ירון:

במרכז המבקרים ניצבים של עוגבים קטנים שגדעון שמיר בנה, ועליהם אנחנו נותנים באירועי "קפה ועוגב" הדגמה של מיטב המוזיקה שנכתבה לאורך השנים לעוגב. המפגש הראשון מסוג "קפה ועוגב" בהנחייתי היה ב-22.1.2022, מאז קיימנו שני תריסרי מפגשים כאלה. למועדים הקרובים ראה למטה בעמוד זה.

כמו כן התחלנו לקשט את הקירות בכמה מהחלילים הגדולים ביותר שישנם בסדנה (8f ו-16f). בין חלילי ה-16f בולט רגיסטר הפדאל של הבומבארד. הבומבארד הוא רגיסטר עם לשוניות כפולות ורזונטור קוני ("גביע"). בגרמנית הוא נקרא לרוב "פומר" (בעוגב של ג'ראר לוי – כעת בשער העמקים – יש "פומר"). חלק גדול מהחלילים הענקיים באזור מרכז המבקרים, כמו גם ארבעת חלילי הפרינסיפאל (16f) בכניסה מצד ימין, היה שייך לעוגב של מנזר הפרנציסקנים בירושלים ("סט. סביור").

צמוד לקיר המערבי, מעל דלת הכניסה, עומדים חלילי מתכת (8 f), על הקיר הדרומי, חלילי עץ (גדקטה 16f). ביום "וולנטין", ב-14.2., ביקרה אותנו יונה בסדנה והתיישבה בגוה 5.5 מטר על קצה אחד החלילים:

כארבעה חודשים אחרי תחילת העבודה על העיצוב החדש של הסדנה סיימנו להציב על הקיר הדרומי חלילי עץ גדולים (16f) מסוג "גדקט".

האירוע הראשון מסוג "קפה ועוגב", בהנחייתי, התקיים ב-22.1.22, האירוע הראשון תחת הכותרת "העוגב היהודי" היה ב-30 באפריל, לרגל יום השואה.

Augenblicke der Weihe, Nr. 1, Lewandowski
המפגשים הפתוחים הבאים על קפה ועוגב יהיו ב-7 וב-15 באפריל. לבירור שעה ולהרשמה, או לקביעת תאריך לקבוצה, נא לשלוח וואטסאפ לאורי שני 052-3317154 או להתקשר, הכי טוב.

חזרה לעמוד הבית